ГЕРОЇ НЕ ВМИРАЮТЬ , ДОПОКИ ЖИВА ПАМ’ЯТЬ ПРО НИХ

Дата: 13.05.2017 10:58

Четвертого травня на сільському кладовищі села Іванків  зібралися жителі села і численні гості , щоб вшанувати пам’ять повстанського   командира  «Тимоша» ,«Волоха» Петра Матвійовича Щербатого, уродженця с Зеленче  Дунаєвецького  району Хмельницької області. «Волох» очолював Дунаєвецький  надрайонний провід ОУН. Він діяв  і на території тодішньої Кам’янець-Подільської області, і на Тернопільщині.    Разом  із східняками в  підрозділі «Волоха» воювали і хлопці з Іванкова ,Гуштинки , Турильча , Підпилип’я , Залуччя  та ін. Саме на Святий Вечір,  6 січня 1945р. «Волох» з групою повстанців перейшли Збруч. Вечеряли на Гуштинці ,потім перейшли в Іванків , перебували на вул Вергонівка .На початку лютого Збруч перейшла решта загону. 14 лютого почалася облава , в якій брали участь енкаведисти та ковпаківці , які дислокувалися в Скалі-Подільській. Сили були нерівними. Окремими групами хлопці почали відходити до лісу. «Волох» був поранений в ногу , щоб не потрапити в руки ворога - застрелився . В цьому бою загинули також повстанці – східняки «Сом», «Юрчик» (прізвища невідомі ) , всього - п’ять чоловік (за іншими даними – сім). Загиблих привезли до центру села , виставили на місці , де тепер автобусна зупинка ,згодом поховали на  сільському цвинтарі. Про загибель сина матір Федору повідомила дружина Петра Наталія на псевдо «Маруся» (чи навпаки) ,  батька на той час не було в живих. Дружина перебувала в повстанському загоні разом з чоловіком , після його смерті  повернулася на Полтавщину ,  звідки була родом.

Про події , пов’язані з діяльністю та загибеллю «Волоха» зібрав свідчення очевидців Буртняк Михайло Миколайович , справжнє прізвище повстанського командира стало відоме завдяки дослідженням Василя Горбатюка , співавтора Книги «За тебе ,свята Україно» (Хмельниччина)

Щоб вшанувати пам’ять свого земляка , з Хмельниччини прибула поважна делегація , яку очолив  заступник голови Дунаєвецької РДА, учасник АТО Рудик Андрій Володимирович .  Разом з ним  приїхали: Василь Іванович Горбатюк, письменник , директор Хмельницького літературного музею , племінник «Волоха» Мартинюк Олександр Петрович, заступник директора з виховної роботи Смотрицької ЗОШ Білоус Тетяна Вікторівна , заступник начальника відділу освіти Дунаєвецької РДА Нижник  Любов Андріївна , учитель історії Нестеровецької  ЗОШ , де працював вчителем Петро Матвійович Щербатий, Лісецька Оксана Михайлівна , учні Смотрицької ЗОШ І-ІІ ст.,журналісти місцевї газети і телебачення.

Мітинг-реквієм розпочався з виконання гімну ОУН «Зродились ми великої години» та панахиди , яку відслужив о.Олег Косован.  Виступили : голова Скала-Подільської об’єднаної громади Віктор Мирончук , Андрій Рудик , Василь Горбатюк ,Любов  Нижник , голова районної «Просвіти» Петро Довгошия ,  керуючий справами  Борщівської районної ради Павло Андрушків , Марта Кузьмич . Олександр Мартинюк подякував присутнім за пам’ять про свого дядька , сільський староста Василь Паламар – організаторам  заходу.

Серед присутніх - завідуюча відділом  освіти Любов Паламарчук та культури Надія Шакірова ,які багато допомогли в організації та проведенні мітингу- реквієму,  журналістка Марія Довгошия , директор Центру соціальних служб Борщівської РДА Ірина Стягар , учні і вчителі Іванківської ЗОШ , представники  інших сіл громади. Повстанські пісні виконали народний аматорський ансамбль «Відлуння» ( керівник  Ірина Ярчук, концертмейстер Володимир Гречух ), вокальний ансамбль Іванківської ЗОШ (керівник Володимир Кадуцький) , вірші читали Людмила Гречух ,учні школи Ярчук Юрій , Ратушняк Наталія , Басараба Зоряна , Шулик Діана ,Кравчишин Анастасія , Паламар Вікторія , Сиротич Софія.

Модератором та ведучою мітингу –реквієму була Галина Ситник – завідуюча бібліотекою с.Іванків.