Акт Злуки на берегах Збруча

Дата: 23.01.2018 11:49

22 січня 2018 року на  території Скала-Подільської ОТГ  відбулася урочиста подія – відзначення Дня Соборності України. Ця акція проведена на мості через річку Збруч, який з’єднує Скала-Подільську Борщівського району Тернопільщини та Гуків Чемеровецького району Хмельниччини. Щорічно тернополяни та хмельничани відзначають День Соборності на Збручі, символічно поєднуючи межі республік, які утворили спільну державу, адже століття тому саме по цій ріці пролягав кордон між УНР та  ЗУНР.

9 січня 1918 року Центральна Рада своїм Четвертим Універсалом проголосила Українську Народну Республіку самостійною, незалежною, вільною державою українського народу. А 22 січня 1919 р. відбулося об'єднання УНР і Західно-Української Народної Республіки (ЗУНР).
Акт Злуки спирався на споконвічну мрію українського народу про незалежну, соборну національну державу. Він став могутнім виявом волі українців до етнічної й територіальної консолідації, свідченням їх динамічної самоідентифікації, становлення нації.

Акт Соборності надав завершеної форми самостійній українській державі, сприяв подоланню рудиментів федералізму в ментальності національної політичної еліти. Об'єднання мало і практично-політичний аспект, адже обидві держави потребували концентрації збройних сил та взаємної допомоги для захисту своїх територій від іноземного військового втручання, яке на той час набуло форми агресії.

Цього року акція набула особливої ваги. У центрі мосту урочисто зустрілися делегації двох сусідніх областей, що символізували дві республіки. Полотнища державного прапора у їх руках злилися воєдино і стали одним великим знаком єдності і неділимості країни. Представники влади обмінялися хлібом-сіллю, на перилах мосту затріпотіли жовто-блакитні стрічки, які пов’язали учні навчальних закладів двох громад та присутні.

Продовження дійства відбувалося на території селища, де голова Скала-Подільської громади Віктор Мирончук радо вітав дорогих гостей. На щасливе святкування визначної державної події присутніх благословив настоятель Скала-Подільської греко-католицької церкви  о.Василь Германюк.

Перед учасниками урочистого свята виступили депутат  Верховної Ради Олег Барна, заступники голови Борщівської РДА Віктор Голубець та Микола Будзінський, заступник голови Борщівської районної Ради Андрій Русенко,  заступник голови Чемеровецької РДА Петро Кравцов, заступник голови Чемеровецької районної ради Людмила Люлько, голова Гуківської ОТГ Петро Ільніцький.

Не оминули акції і представники обласних організацій Всеукраїнського об’єднання «Свобода» Олег Сиротюк, Ігор Сабій, Олег Лопатовський, Олексій Кайда та лідер свободівців Олег Тягнибок.

Присутні мали можливість почути виступ аматорського ансамблю патріотичної пісні «Відлуння» с.Іванків (керівник Ірина Ярчук),  директора Будинку культури с. Гуків Володимира Сіранта.

По закінченню урочистої частини учасники під марш духового оркестру Скала-Подільського Будинку культури (керівник- Микола Москавлюк) вирушили до пам’ятного знаку Романа Шухевича, де поклали квіти та вшанували  видатного борця за волю України.

До святкування Дня Соборності України на території Скала-Подільської долучилися голова Борщівської міської ради Іван Кобилянський, керівник відділу культури Борщівської міської ради Ольга Журавінська, учні старших класів Скала-Подільського НВК (директор Наталія Дорож), учні старших класів Іванківської ЗОШ І-ІІІ ступенів  (директор Ігор Пакуляк), члени юнацької організації «Сокіл» м.Борщева, працівники Скала-Подільської селищної ради, небайдужі жителі населених пунктів по обидві сторони Збруча.

Щиру подяку висловлюємо працівникам відділу культури Борщівської РДА (начальник Уляна Пасічник), працівникам Скала-Подільського Будинку культури (директор Наталія Кульчицька) за спільну підготовку та проведення свята на високому професійному рівні, директору дитячого парку Валентині Стефиній, яка подбала про естетичне оформлення дійства.