Увага! Важлива інформація!
1. Учасники АТО – це учасники бойових дій, тому на них поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
2. Посвідчення учасника бойових дій, військовий квиток і довідка (довідки) про період АТО – це основні документи, що підтверджують статус учасника бойових дій, права на пільги, встановлені законодавством України.
3. Учасники АТО, в т.ч. інваліди війни, мають можливість отримувати різні види виплат: як регулярні, так одноразові.
4. Пільги сім’ям учасників АТО в Україні надаються в разі загибелі, зникнення безвісти або смерті учасника внаслідок поранення, контузії або каліцтва.
ХТО ТАКІ УЧАСНИКИ АТО, УЧАСНИКИ БОЙОВИХ ДІЙ ТА ВЕТЕРАНИ ВІЙНИ
Поняття «ветеран війни» є найбільш широким. Воно включає в себе поняття «учасників бойових дій» та «інвалідів війни».
Зокрема, учасниками бойових дій визнаються військовослужбовці й службовці ряду інших державних силових структур, які захищали (захищають) незалежність і територіальну цілісність України та є безпосередніми учасниками АТО.
Тобто учасники АТО є учасниками бойових дій, а, отже, мають статус ветеранів війни.
ЯК ОФОРМИТИ ПІЛЬГИ УЧАСНИКАМ АТО
Статус учасника бойових дій надається за умови, якщо особа залучалася до проведення АТО не менше ніж на 30 днів (в т.ч. за сукупністю днів перебування там). Такий термін перебування в зоні АТО не вимагається, якщо особа виконувала завдання:
· при безпосередньому зіткненні та вогневому контакті з противником;
· при здійсненні розвідувальних заходів;
· при отриманні поранення, контузії, каліцтва, через які стало неможливо продовжувати виконувати поставлені завдання (крім випадків необережного поводження зі зброєю та ухилення від військової служби шляхом самокалічення або шляхом симуляції хвороби).
Для надання статусу учасника бойових дій, особам необхідно подати документи, видані уповноваженими державними органами та посадовими особами, які містять достатні докази їхньої участі в АТО.
Зокрема, це такі документи:
· виписки з наказів про залучення до проведення АТО;
· довідки про безпосередню участь особи в АТО, в яких повинно бути чітко зазначено початковий і кінцевий період перебування в АТО;
· та інші офіційні документи, визначені законом.
Військова частина або інший орган, в складі якого перебував учасник АТО, або військовий комісаріат після закінчення служби (при постановці на військовий облік), повинні проконтролювати наявність записів про участь у бойових діях у військовому квитку.
Рішення про надання статусу учасника бойових дій приймається уповноваженими комісіями. Цей статус підтверджує посвідчення учасника бойових дій, яке разом з військовим квитком та довідкою (довідками) про період АТО дають право на пільги, встановлені законодавством.
ВИПЛАТИ УЧАСНИКАМ АТО у 2018 році
Якщо учасник бойових дій до початку проходження служби отримував пенсію, як пенсіонер з числа військовослужбовців, то виплата такої пенсії на час служби не припиняється. Після звільнення зі служби виплата пенсій здійснюється учаснику бойових дій з урахуванням додаткової вислуги років на день його демобілізації.
За учасниками бойових дій, які проходять службу, зберігаються місце роботи (посада), середній заробіток на підприємстві, в установі, організації незалежно від підпорядкування і форм власності, де вони працювали до початку проходження служби, але не більше 1 року.
За виконання особливо важливих завдань під час проходження служби виплачується надбавка в розмірі 100% від посадового окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років.
Винагорода в розмірі 100% місячного грошового забезпечення та заробітної плати, але не менше 3 000 грн в розрахунку на місяць, виплачується службовцям:
· за безпосередню участь в АТО;
· здійснення заходів щодо забезпечення правопорядку на держкордоні;
· відбиття збройного нападу на об’єкти, що охороняються військовослужбовцями, звільнення цих об’єктів у разі захоплення або спроби насильницького заволодіння зброєю та ін. технікою.
Учасникам АТО за рахунок державних коштів виплачується одноразова грошова допомога у зв’язку з встановленням інвалідності в розмірі:
· інвалідам 1 групи – 400-кратного прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня року, в якому було встановлено інвалідність;
· інвалідам 2 групи – в 300-кратному розмірі;
· інвалідам 3 групи – в 250-кратному розмірі зазначеного прожиткового мінімуму.
Відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», інвалідам війни та учасникам АТО також щорічно виплачується разова грошова допомога до 5 травня. Станом на кінець 2017 рокуїї розмір становить:
1. для інвалідів війни:
· 1 групи – 3 500 грн;
· 2 групи – 3 100 грн;
· 3 групи – 2 700 грн;
2. для учасників бойових дій – 1 200 грн.
ПІЛЬГИ ДЛЯ УЧАСНИКІВ АТО У 2018Р. НА ЗЕМЛЮ
Учасники АТО мають право на першочергове відведення їм земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва, садівництва і городництва. Учасник АТО повинен вирішити, де він хоче отримати земельну ділянку і для яких цілей. Від цього залежить, до якого територіального органу буде подаватися клопотання про виділення земельної ділянки.
Для того, щоб побачити місце розташування наявних вільних земельних ділянок, зарезервованих для учасників АТО, слід переглянути ці дані на сайтах головних управлінь Держгеокадастру в розділі «Інформація для учасників АТО».
Залежно від цільового призначення, учасник АТО може безкоштовно отримати земельну ділянку із земель державної або комунальної власності в таких розмірах:
1. для ведення особистого селянського господарства – не більше 2 га;
2. для ведення садівництва – не більше 0,12 га;
3. для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) у селах – не більше 0,25 га, в селищах – не більше 0,15 га, в містах – не більше 0,1 га;
4. для індивідуального дачного будівництва – не більше 0,1 га.
ПІЛЬГИ УЧАСНИКАМ АТО ПО КРЕДИТАХ
Законодавством України передбачено право отримати кредит для забезпечення житлом учасників бойових дій, зокрема: на його будівництво, на приєднання будинку до інженерних мереж, комунікацій, а також на будівництво або придбання дачних будинків і благоустрій садових ділянок.
Такий кредит погашається протягом 10 років, починаючи з 5-го року після закінчення будівництва.
ЯКІ ПІЛЬГИ НАДАЮТЬСЯ УЧАСНИКАМ АТО ДЛЯ АВТОМОБІЛЯ
Учасники АТО – інваліди війни, при наявності особистого автомобіля, користуються правом щомісяця отримувати компенсацію своїх витрат на бензин (50 літрів на місяць) за цінами, встановленими в місяці покупки.
На такі ж пільги мають право особи з особливими заслугами перед Батьківщиною, а саме: нагороджені орденом Героїв Небесної Сотні, Герої Радянського Союзу, повні кавалери ордена Слави, при наявності 4 і більше медалей «за відвагу», Герої Соціалістичної праці, якщо вони отримали це звання в період Великої Вітчизняної війни 1941-1945 р.
Компенсації за бензин призначаються органами соціального захисту населення (управліннями праці та соціального захисту населення відповідного населеного пункту чи району в населеному пункті).
Компенсації виплачуються рівними частинами двічі на рік:
· в березні за перше півріччя;
· у вересні за друге півріччя поточного року з дня їх призначення.
Для отримання виплати в органи соцзахисту подаються такі документи:
1. заяву;
2. технічний паспорт про реєстрацію автомобіля на ім’я особи з інвалідністю;
3. завірена копія посвідчення водія;
4. копія висновку МСЕК про встановлення відповідної групи інвалідності.
Детально про порядок можна прочитати в постанові Кабінету Міністрів України «Про порядок виплати та розміри грошових компенсацій на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів та на транспортне обслуговування» від 14 лютого 2007 N 228.
Слід зазначити, що людина з інвалідністю та особа, якій передано право керування автомобілем, може втратити виплати компенсацій на бензин на певний період, якщо він буде позбавлений права управління автомобілем на конкретний час або якщо він потрапить в місця позбавлення волі.
ПІЛЬГИ ДІТЯМ УЧАСНИКІВ АТО НА НАВЧАННЯ
Держава забезпечує учасникам бойових дій та їх дітям державну підтримку для отримання професійно-технічної та вищої освіти в державних і комунальних навчальних закладах.
У тому числі підтримка надається дітям, які навчаються за денною формою навчання у професійно-технічних та вищих навчальних закладах, – до закінчення навчання, але не довше ніж до досягнення ними 23 років.
Така підтримка може надаватися у формі:
· безкоштовного забезпечення підручниками, доступом в Інтернет, до систем баз даних в навчальних закладах, проживання в гуртожитках;
· виплати соціальної стипендії;
· повної або часткової оплати навчання за рахунок бюджетних коштів або шляхом надання пільгових довгострокових кредитів для здобуття освіти та ін.
Законодавство України не передбачає окремих пільг для дітей учасників АТО в садку. Все ж право на першочергове зарахування дітей в дошкільні та загальноосвітні навчальні заклади встановлено для дітей військовослужбовців в Законі України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».
ПІЛЬГИ СІМ’ЯМ УЧАСНИКІВ БОЙОВИХ ДІЙ, ЯКІ ЗАГИНУЛИ
Сім’ї учасників АТО хоч і не беруть безпосередню участь в її проведенні, проте вони визнаються особами, на яких також поширюється дія норм Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Вони набувають такого статусу випадках, якщо учасник АТО, сім’єю якого вони є, загинув (пропав безвісти) або помер внаслідок поранення, контузії або каліцтва, отриманих за безпосередньої участі в АТО, перебуваючи в районах і в період її проведення.
Такі особи користуються пільгами щодо забезпечення земельними ділянками, пільговими кредитами та по зарахуванню їх на навчання, які ми розглядали вище. Крім цього, вони також мають право:
в сфері медичного обслуговування:
· на безкоштовне отримання лікарських засобів, зубопротезування, санаторне лікування, щорічне медичне обстеження і диспансеризацію;
в сфері ЖКГ:
· 50% знижки на квартплату в межах норм: 21 кв.м. загальної площі житла на кожного, хто постійно в ньому проживає, і має право на цю знижку і плюс 10,5 кв.м. на сім’ю;
· 50% знижки на оплату за користування комунальними послугами (газом, електроенергією та ін.) та скрапленим балонним газом для побутових потреб;
· 50% знижки вартості палива, в т.ч. рідкого, в межах норм, встановлених для продажу населенню – для осіб, що не мають центрального опалення;
· позачерговий безоплатний капітальний і першочерговий поточний ремонт житла;
· першочергове обслуговування підприємствами побуту, громадського харчування, ЖКГ, міжміського транспорту та інші пільги.
ЯКІ ПІЛЬГИ МАЄ ВДОВА УЧАСНИКА БОЙОВИХ ДІЙ, ЩО ЗАГИНУВ, ТА ІНШІ ЧЛЕНИ ЙОГО СІМ’Ї
Вдові та іншим членам сім’ї загиблих учасників АТО за рахунок коштів державного бюджету призначається і виплачується одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті) члена сім’ї – учасника АТО в розмірі 500-кратного прожиткового мінімуму.
Таке право виникає в разі, якщо:
· смерть військовослужбовця настала в період проходження ним військової служби або внаслідок захворювання або нещасного випадку, що сталися в період проходження ним військової служби;
· загибель (смерть) військовослужбовця строкової військової служби, військовозобов’язаного або резервіста, призваного на навчальні (або перевірчі) та спеціальні збори, або для проходження служби у військовому резерві, настала при виконанні обов’язків військової служби або служби в резерві.
Прожитковий мінімум обчислюється в розмірі, встановленому законом для працездатних осіб станом на дату загибелі (смерті) учасника АТО.
Додаткові пільги і матеріальні допомоги, встановлені рішенням Скала-Подільської селищної ради для учасників АТО, що постійно проживають на території Скала-Подільської ОТГ
· Допомога громадянам, які виявили бажання проходити військову службу в Збройних силах України та інших формуваннях за контрактом, військовослужбовцям, які підписують контракт з 01.01.2018 року про проходження військової служби - у розмірі 4000,00 грн.
М.І.Вільховий