Борщівське управління Держпродспоживслужби застерігає власників птиці
Грип птиці - гостре інфекційне захворювання, що викликається вірусом, який, за своєю природою, є спорідненим з вірусом грипу людей і тварин. Збудники поділяються на таких, що викликають високопатогенний і низькопатогенний перебіг хвороб. Грип поражає всі види птахів, а резервуаром збудника є перелітна птиця, яка може розносити його на великі відстані.
Класичним прикладом тому був спалах грипу в диких лебедів у 2017 році на території нащого району, де птахи зупинились у заплаві Дністра на відпочинок, а місцеві жителі, на заклик природоохоронних товариств, проводили підгодівлю, чим продовжили їх перебування поблизу населеного пункту. За декілька днів серед лебедів почалась масова загибель, а надпис, що був на кільці одного з трупів свідчив, що птах був окільцьований у м. Гданськ. В той час в Польщі та інших європейських країнах тоді вирував пташиний грип. Тільки спільними зусиллями ветеринарної служби та органів місцевого самоврядування населених пунктів, розташованих вздовж річки Дністер, недопущено захворювання серед домашньої птиці.
В січні 2020 року спалахи грипу птиці зареєстровані в Республіці Польща, Словацькій Республіці, Угорщині, Румунії і в Україні у Немировському районі Вінницької області в господарстві ПП «Хутір», де утримувалось 98тис. голів курей. В осередку захворювання було вжито заходи з локалізації та недопущення поширення збудника грипу птиці.
З початку 2021 року зареєстровано захворювання в Херсонській, Миколаївській, Київській областях. В Тернопільській області спалах грипу водоплавної птиці на території зоокутка гідропарку «Топільче» м. Тернопіль.
Як запобігти грипу? Вірус грипу потрапляє у зовнішнє середовище зі всіма виділеннями з організму хворої птиці. Він також міститься в яйцях та продуктах забою. Основний шлях зараження – повітряно-крапельний і здорова птиця, яка перебуває в контакті з хворою, піддається ризику інфікування. Основними правилами, дотримуючись яких можна запобігти потраплянню збудника в господарства є утримання птиці в закритих вольєрах і недопущення контакту з дикою та синантропною птицею, особливо на водоймах, де після тривалих перельотів водоплавна птиця зупиняється на перепочинок. У водоплавних птахів грип часто протікає безсимптомно, проте вони можуть передавати збудника здоровій домашній птиці, а перехворіла птиця залишається вірусоносієм упродовж кількох місяців і при контакті може заражати здорову. Тому при будь-яких перших ознаках захворювання птиці слід негайно повідомляти державну службу ветеринарної медицини.
Враховуючи ту обставину, що пташиний грип є небезпечним і для людини, рекомендую ніколи і за ніяких умов не купувати м’ясо птиці на «стихійних ринках», де нічого не відомо про його походження і воно не піддавалось ветеринарно-санітарній експертизі.
Бо нехтування цим правилом може нести небезпеку для вашого здоров’я і ваших родин.