Поради населенню щодо поведінки під час артилерійських обстрілів системами залпового вогню

Дата: 20.07.2022 11:21

Поради населенню щодо поведінки під час артилерійських обстрілів
системами залпового вогню

Снаряд (ракету) можна помітити та зреагувати, залп реактивної установки добре видно. Вночі це яскравий спалах на обрії, а вдень - димні сліди ракет.

Організуйте постійне спостереження, постійно тримайте у полі зору будівлі та споруди, які знаходяться поруч та які можливо використовувати як укриття. Після сигналу спостерігача (відповідних служб) є декілька секунд для того, щоб сховатись.

Ховайтеся у підвалі або в іншому заглибленому приміщенні. Вибирайте місце у кутку між несучими стінами та недалеко від вікон та дверей для того, щоб миттєво покинути будинок у випадку попадання снаряду.

Не виходьте з укриття, не почекавши хоча б 10 хвилин після завершення обстрілу, адже після залпу зазвичай ведеться уточнення результатів стрільби і коригування вогню або зміна позиції.

під час авіаційного нальоту

1. Знайдіть безпечне місце.

На це ви маєте усього декілька секунд. Падайте під стіну, але тільки не навпроти вікна: під нього або в куток кімнати. Ідеальне укриття - передпокій або ванна без вікон.

Якщо туди не можна дістатися за одну-дві секунди, тоді падайте на підлогу, де стоїте, і повзіть туди під стіною. У будь-якому разі не залишайтеся посередині кімнати, можете опинитесь в зоні розльоту уламків скла та цегли.

Залізобетонні плити ламаються навпіл та падають на середину кімнати. Упавши під стіну, ви матимете шанс залишитись в повітряній кишені під плитою.

1. Займіть правильне положення.
  2. Старайтеся лягти обличчям вниз. Руки та ноги зігніть під собою, щоб після обвалу мати змогу піднятись під вагою уламків або хоч трохи посунутись.
  3. Лежачи на боці чи на спині ви не зможете це зробити. Також є ризик поранення обличчя уламками.
  4. Розтуліть рота (щоб уникнути баротравми) та закрийте очі (щоб в них нічого не потрапило).

після вибуху авіаційної бомби

Після вибуху зачекайте не менше, ніж одну-дві хвилини, доки всі уламки впадуть - вони літають у повітрі досить довго. Прислухайтеся, чи не летить літак на другий захід.

Потім підніймайтесь, надайте допомогу постраждалим, які знаходяться поруч. Щоб допомогти рятувальникам, надайте інформацію про своїх сусідів, які в момент бомбардування були вдома.

Після авіаційного чи артилерійського удару обов’язково перекрийте газ у всьому будинку до приїзду газової служби, щоб уникнути вторинного вибуху від побутового газу.

під завалом будинку

Покличте на допомогу та повідомляйте, де ви перебуваєте і що з вами сталося будь-якими способами.

Якщо вас ніхто не чує:

• спробуйте вивільнити руки та ноги;
  • оцініть навколишню ситуацію, якщо спроможні - обережно розбирайте завал, намагайтесь не зачепити те, на чому все тримається. Якщо невпевнені в своїх силах, терпляче кличте на допомогу.

Якщо є можливість, скористайтеся телефоном, стукайте по трубах, батереях опалення.

Звільнившись, огляньте себе, за потреби надайте собі домедичну допомогу. У разі неможливості покинути будівлю, подавайте сигнал будь-якими способами.

В очікуванні допомоги намагайтесь уникнути переохолодження.

Якщо потрібна допомога - телефонуйте в екстрені служби. Не панікуйте!

Не  ігноруйте    сигналами  «Повітряна тривога», тримайте під руками мобільний телефон, включеним радіо чи телевізор.

Відділ соціального та цивільного захисту населення (за матеріалами Навчально-методичного центру цивільного захисту та безпеки життєдіяльності Тернопільської області)