Всесвітній день боротьби зі СНІДом

Дата: 01.12.2022 10:15

1 грудня відзначається Всесвітній день боротьби зі СНІДом.

Уперше день боротьби зі СНІДом був проголошений у 1988 році за рішенням Всесвітньої організації охорони здоров’я та Генеральної асамблеї ООН. Міжнародним символом боротьби зі СНІДом є "червона стрічка". Цю емблему створив у 1991 році американський художник Франк Мур, який помер від СНІДу у 2002 році у 48-річному віці. Нині символ використовують ВООЗ, агентства ООН та безліч благодійних фондів.

Сьогодні вже немає людини, яка б не чула про ВІЛ, СНІД. Багато людей в Україні вважають себе обізнаними з цього питання. Проте більшість молодих людей вважають, що ця проблема – це щось далеке, що вона їх не стосується і не буде стосуватися в майбутньому. Проте факти говорять про те, що в Україні близько 257 тисяч людей живуть з ВІЛ, і лише 70% із них знають про свій діагноз.

Незважаючи на успіхи медицини, ВІЛ/СНІД все ще залишається невиліковною хворобою.

Соціальні контакти з ВІЛ-позитивними і сьогодні супроводжуються міфами та безпідставними страхами інфікування.

Існують такі шляхи передачі ВІЛ-інфекції
1. Статевий
2. Гетеросексуальний, гомосексуальний - (при будь-яких формах статевих контактів).
3. Парентеральний від матері до дитини (під час вагітності через плаценту, під час пологів, при грудному вигодовуванні дитини).
4. Через кров та інші біологічні рідини

• При переливанні інфікованої крові або її компонентів.
  • При використанні кров’ю, інфікованою ВІЛ, шприців або інструментів.
  • При пересадці органів, інфікованих ВІЛ.
  • Інфікування через пошкоджену шкіру або слизові оболонки людей, які контактують з кров’ю та деякими іншими біологічними рідинами людей, які живуть з ВІЛ.
    ВІЛ-ІНФЕКЦІЯ НЕ ПЕРЕДАЄТЬСЯ ПОБУТОВИМ ШЛЯХОМ:
  • при дотиках, рукостисканнях, обіймах;
  • через поцілунки;
  • при спільному проживанні в одній квартирі;
  • через посуд;
  • через їжу;
  • через постільну білизну, іграшки;
  • через повітря (зокрема при чханні та кашлі);
  • при купанні у воді;
  • через ручки дверей, крани, унітази;
  • через спортивне знаряддя;
  • через гроші;
  • при укусах комах або тварин.

Терміни «ВІЛ» і «СНІД» не є синонімами. ВІЛ – це вірус імунодефіциту людини, він викликає ВІЛ-інфекцію. СНІД означає синдром набутого імунодефіциту – це одна зі стадій ВІЛ-інфекції. В людей, які живуть з ВІЛ, не на всіх стадіях захворювання спостерігається порушення стану імунної системи, тобто є імунодефіцит. Тому не в усіх ВІЛ-інфікованих розвивається СНІД. Сучасне лікування ВІЛ-інфекції дозволяє запобігти руйнуванню імунної системи і розвитку СНІДу або сприяє відновленню імунітету. У випадках відновлення імунітету в людини зникають симптоми СНІДу, але вона залишається ВІЛ-інфікованою.

Де перевіритись на захворювання

Пройти тест на наявність ВІЛ-інфекції можливо як у приватних, так і в державних лабораторіях у кабінетах довіри. При цьому зробити експрес-тест на хворобу можна й за направленням сімейного лікаря.

Мета з викорінення СНІДу була відсунута у зв'язку з пандемією COVID-19 та через надмірне навантаження на системи охорони здоров'я та їх ослаблення.

Однак, заходи з протидії СНІДу не припиняються.

На фоні надскладної ситуації у світі ООН наголошує, що у центрі уваги має бути людина. І безпека всіх залежить від безпеки кожного. Заходи у відповідь на епідемії у всіх ситуаціях мають бути зосереджені на вразливих та найбільш постраждалих групах населення, включаючи тих, хто найбільше страждає від ВІЛ.

Ознайомитись із сучасним станом проблеми ВІЛ/СНІД у світі та Україні, сформувати толерантне ставлення до ВІЛ-інфікованих людей і розуміння шляхів запобігання розповсюдженню ВІЛ та подолання наслідків епідемії; сформувати розуміння того, що тільки здоровий спосіб життя, їх поведінка та вчинки є гарантом запобігання ризику Ви можете на відповідних сайтах:
www.helpme.com.ua – Національна лінія телефону довіри з питань ВІЛ/СНІДу;
www.ucdc.gov.ua  – ДУ «Український центр контролю за соцхворобами МОЗ України»;
www.msmua.org  – МБФ «Міжнародний Альянс з ВІЛ/СНІД в Україні»;
www.unaids.org.ua  – ЮНЕЙДС, Об'єднана Програма ООН з ВІЛ/СНІДу.