В рамках проєкту «Без бар’єрів»

Дата: 16.05.2023 11:38

У 2021 році в Україні започатковано проєкт «Без бар’єрів», в межах якого 14 квітня була прийнята Національна стратегія зі створення безбар’єрного простору на період до 2030 року і передбачає усунення бар’єрів у шести основних напрямках: фізичному, суспільному і громадянському, економічному, освітньому, цифровому та інформаційному.

4 серпня 2021 року Кабінет міністрів України затвердив План заходів на 2021-2022 роки з реалізації Національної стратегії зі створення безбар’єрного простору. Він містить понад 250 ініціатив, одна з яких - «Довідник безбар’єрності».

Цей посібник покликаний зафіксувати нові норми безбар’єрної мови та стати гідом з коректного спілкування.

Його головне завдання – зробити поняття більш зрозумілими та зібрати їх в одному місці, надавши роз’яснення основних принципів безбар’єрності, правил комунікації та словник базових термінів.

“Довідник безбар’єрності” був розроблений та з’явився за ініціативи дружини Президента України Олени Зеленської. У ньому  зафіксовані нові норми безбар’єрної мови. «Довідник безбар’єрності» – це проєкт з відкритим кодом, доступний для використання та цитування, його також можна доповнювати. Довідник доступний в електронному вигляді, розміщений за посиланням: https://bf.in.ua/

Повномасштабне вторгнення не завадило реалізації Плану заходів з виконання Стратегії на 2021 – 2022 роки, тож днями Уряд підтримав відповідний План заходів на 2023 – 2024 рр., в якому активну роль відіграватимуть органи місцевого самоврядування, а питання безбар’єрності набуло особливо важливого значення в умовах війни, що загострила всі процеси.

Ветерани, які отримали травми та поранення, люди, що втратили домівки та змушені шукати прихисток в інших громадах, діти, які пережили більше, аніж багато хто з дорослих, – усі українці певною мірою відчули на собі тягар бар’єрів у повсякденному житті.

Прикладом втілення принципів доступності на території громади є такі виконані заходи :

1.Реконструкція приміщень центру надання адміністративних послуг та комунальної установи «Центр надання соціальних послуг».

2. Із метою забезпечення права дітей з особливими освітніми потребами на освіту за місцем проживання, їх соціалізації та інтеграції в суспільство, забезпечення психолого-педагогічного супроводу в класах з інклюзивним навчанням у закладах освіти Скала-Подільської територіальної громади відкриття інклюзивних класів.

У 2022-2023 навчальному році організовано інклюзивне навчання у 2 закладах загальної середньої освіти ( Скала-Подільський НВК «ЗНЗ І-ІІІ ступенів – ДНЗ» (1 учень - 3 клас, 1 – 4 клас, 1 – 6 клас), Скала-Подільська ЗОШ І-ІІ ступенів (2 учні – 7 клас, 1 – 1 клас, 1 – 2 клас).

Загалом функціонує 6 інклюзивних класів, в яких відповідно навчається 7 дітей  з особливими освітніми потребами з різними нозологіями та рівнями підтримки, а саме 2 учні – ІІІ рівень підтримки, 5 учнів – ІV рівень підтримки.

Освітній процес у класах з інклюзивним навчанням здійснюється відповідно до робочого навчального плану закладу  освіти, складеного на основі типових освітніх програм.

3.Створення безпечних умов для навчання і розвитку дітей. Ремонт та облаштування підвальні приміщень як найпростіших укриттів для всіх учасників освітнього процесу. У тих приміщеннях, де дозволять технічні умови, буде обладнано доступ для маломобільних груп населення.

В громаді продовжують працювати над втіленням низки проєктів з доступності. Це вкрай важливо, адже безбар’єрність - це не просто комфортне життя для людей будь-якого віку, статі та стану здоров'я, а й життя та розвиток загалом.

Безбар'єрний простір

Інформація

про результати проведення ступеня безбар’єрності об’єктів фізичного оточення і послуг для осіб з інвалідністю

Результати моніторингу