Що таке офіційний веб-сайт та чи можна посилатися на інформацію отриману з веб-сайту як отриману з офіційного джерела.
Що таке офіційний веб-сайт та чи можна посилатися на інформацію отриману з веб-сайту як отриману з офіційного джерела?
Роз’яснення наших юристів:
Відповідно до Указу Президента України від 31.07.2000 № 928/2000д «Про заходи щодо розвитку національної складової глобальної інформаційної мережі Інтернет та забезпечення широкого доступу до цієї мережі в Україні» (далі - Указ Президента України від 31.07.2000 № 928/2000д), був взятий напрямок на розвиток національної складової глобальної інформаційної мережі Інтернет в Україні та на забезпечення широкого доступу громадян до цієї мережі. Однією з головних цілей даного Указу Президента було надання можливості громадянам за допомогою мережі Інтернет отримувати інформацію про діяльність органів державної влади та органів місцевого самоврядування шляхом створення відповідних веб-сайтів.
Так, єдиним нормативним актом, що містить правове закріплення поняття веб-сайту, як офіційного джерела інформації, є Розпорядження Голови Верховної Ради України від 24.05.2001 № 462 яким затверджено «Положення про веб-сайт Верховної Ради України у глобальній інформаційній мережі Інтернет» (далі – Положення про веб-сайт ВРУ). Отже, п.2 Положення про веб-сайт ВРУ зазначає, що веб-сайт Верховної Ради України (далі – ВРУ) є офіційним джерелом інформації ВРУ, який утворюється для висвітлення діяльності ВРУ, її органів та Апарату, взаємообміну інформацією з органами державної влади України та органами місцевого самоврядування з питань, пов’язаних з діяльністю ВРУ, інформаційної взаємодії з урядовими і неурядовими організаціями країн світового співтовариства, громадськістю. Таким чином, інформація, отримана з веб-сайту ВРУ, є офіційною, і посилання на інформацію, отриману з веб-сайт ВРУ, є посиланням на офіційну інформацію, що отримана з офіційного джерела.
Щодо веб-сайтів інших державних органів влади,та органів місцевого самоврядування то їх офіційні веб-сайти розробленні та функціонують на виконання Указу Президента України від 31.07.2000 № 928/2000д так само, як і веб-сайт ВРУ: для оприлюднення у мережі Інтернет інформації про діяльність органів влади.
Тож можна зробити висновок, що веб-сайти інших державних органів влади,місцевого самоврядування є офіційним джерелом інформації, так само як і веб-сайт ВРУ. Крім того, веб-сайти органів влади містять публічну інформацію, так згідно ч.1 ст.1 Закону України «Про доступ до публічної інформації» вiд 13.01.2011 № 2939-VI (далі – ЗУ «Про публічну інформацію»), публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб’єктами владних повноважень своїх обов’язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб’єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації.
В свою чергу, ст.5 цього ж закону встановлює, що доступ до інформації забезпечується шляхом:
- систематичного та оперативного оприлюднення інформації: в офіційних друкованих виданнях; на офіційних веб-сайтах в мережі Інтернет; на інформаційних стендах; будь-яким іншим способом;
- надання інформації за запитами на інформацію. Однак, слід звернути увагу на те, що розміщення на веб-сайтах державних органів влади чи місцевого самоврядування нормативно-правових актів не є їх офіційним опублікуванням для набрання ними чинності. Нормативно-правові акти набирають чинність лише після публікації в офіційних друкованих джерелах(чи іншою процедурою визначеною рішенням ,або регламентом ради), веб-сайті Кабінету Міністрів України.
Отже, на веб-сайтах органів влади в тому числі місцевого самоврядування розміщується публічна інформація з метою інформування населення про діяльність органів влади. Дана інформація має офіційний характер, тому посилання на веб-сайт певного державного органу, та органу місцевого самоврядування є посиланням на офіційне джерело інформації.