Скала-Подільська селищна рада - територіальна громада

Тернопільська область, Чортківський район

Корисні поради наших юристів щодо придбання нерухомості.

Дата: 31.01.2018 23:55
Кількість переглядів: 600

      

Корисні поради наших юристів щодо придбання нерухомості

Фото без опису

Покупка нерухомості -

  1. Покупцеві необхідно перевірити кількість зареєстрованих (прописаних) осіб на житлоплощі, яку він збирається придбати! З нерухомістю завжди пов'язані три правових інститути: право володіти, право користуватися, право розпоряджатися. Володіти і розпоряджатися може власник житла, а от користуватися можуть і треті особи.

Наприклад, зареєстрований (прописаний) родич власника квартири має право проживати на даній житлоплощі і продати квартиру без його згоди не можна. А якщо квартира все ж продана Вам, і продавець приховав факт прописки в неї третіх осіб, прописаний громадянин у будь-яку хвилину може пред'явити свої законні (!) Права на проживання. І Вам доведеться терпіти це сусідство.

 2. Перевіряти законність попередніх угод з квартирою! Дуже часто можна зіткнутися із ситуацією, коли об'єкт нерухомості в минулому вже продавався (був подарований, змінювався та ін.) Найголовніше - це перевірка всіх ступенів угод, які раніше були здійснені з таким об'єктом нерухомості. Є дуже серйозна небезпека: у разі розірвання хоча б одного з договорів (купівлі-продажу, дарування, тощо), укладених раніше, всі подальші "по ланцюжку" договору будуть автоматично розірвані.

 3. Перевіряйте дієздатність продавця! Дуже серйозна і небезпечна причина проти здійснення операції. За законом недієздатний громадянин не може укладати угоди. Підписаний такою людиною договір буде вважатися недійсним.

Тому після проведення угоди такий громадянин (або третя зацікавлена ??особа: опікун, родич тощо) завжди зможе її опротестувати і повернути собі проданий об'єкт нерухомості. Також недієздатний продавець може бути інструментом у чиїхось корисливих цілях.

Крім цього, оскаржити угоду можна і у разі, якщо продавець продавав квартиру під тиском (фізичним або психічним), а також перебував у безпорадному стані, тобто не усвідомлював своїх дій і не міг керувати ними. Такий стан може досягатися, наприклад, вживанням алкоголю, наркотичних чи психотропних препаратів.

 4. Перевіряти наявність перепланувань у квартирі! Будь-яка перепланування повинна бути узгоджена з відповідними інстанціями. Інстанції повинні видати дозвіл на подібні дії.

Тому, якщо Ви зібралися купити об'єкт нерухомості, то Переконайся, що в ньому не було перепланування. Якщо після придбання об'єкта нерухомості у Вас виявлять незаконну перепланування, наслідки можуть бути дуже неприємними: легалізація цієї перепланування (досить дорога й заморочлива процедура, яка тривати від декількох місяців до нескінченності) або приведення об'єкта нерухомості в початковий стан.

 5. Вказ в договір реальну вартість нерухомості! Як правило, щоб уникнути високого мита багато хто намагається укласти договір купівлі-продажу за заниженою (оціночної) вартості об'єкта нерухомості. У цьому випадку ризикують: власник (продавець) - може отримати тільки суму, зазначену в договорі, і покупець - у разі визнання угоди недійсною може претендувати лише на суму за договором.

Покупцеві можна підстрахуватися - взяти з продавця розписку про реально отриманої суми. Але надійніше все-таки буде укласти угоду за реальною ціною. Так, мито і податок будуть вище, але зате і можливих проблем менше.

Крім цього, пам'ятайте! Нотаріус не посвідчує факт передачі грошей, а тому не зможе свідчити на Вашу користь у разі спору з продавцем щодо сплаченої суми.

 6. Уважно придивляйтеся до довіреності! Не рідкісні випадки, коли угода з боку продавця полягає довіреною особою. Документом, що підтверджує повноваження повіреного, є довіреність. Нічого незаконного в цій процедурі немає, якби не пару «але».

Наприклад, якщо довіритель помер, то угода від особи покійного буде визнана недійсною! Також, особа, яка видала довіреність, в будь-який момент може скасувати своє доручення або заявити вже після угоди, що повірений діяв всупереч його інтересам і на цій підставі вимагати визнання угоди недійсною. Для покупця (вже нового власника) - це чревато затяжний судовою тяганиною.

Тому намір продати квартиру по довіреності вже саме по собі повинно Вас насторожити. Як мінімум вимагаєте зустрічі з довірителем і перевірте його паспорт!

 7. Оформляйте угоду тільки через завдаток! Завдаток необхідно оформити письмово у вигляді попереднього договору. У попередньому договорі фіксується вартість квартири, термін її придбання, термін її звільнення (якщо продавці в ній проживають), термін зняття продавців з реєстраційного обліку (якщо продавці в ній зареєстровані), відповідальність сторін за зрив угоди, а також інші умови, які сторони хочуть в ньому відобразити. Дуже важливо до підписання попереднього договору чітко обумовити, що залишається і що вивозиться з квартири.

У попередньому договорі також фіксується грошова сума (завдаток), яку Ви передаєте продавцям за квартиру (в рахунок оплати), з метою підтвердити Ваші наміри і забезпечити виконання попереднього договору. У більшості випадків, завдаток надалі використовується продавцями для оплати витрат з оформлення документів, необхідних для укладення договору купівлі-продажу квартири, що продається, оплати комунальних платежів та ін.У разі відмови продавців від операції, вони повинні повернути покупцеві подвійну суму завдатку (ст. 571 ЦКУ). Відмова покупця від угоди тягне за собою втрату завдатку (ст. 571 ЦКУ).

Не слід передавати завдаток продавцям на руки, якщо:

• відсутні правовстановлюючі документи;

• відсутній один або кілька співвласників;

• наявності наявність неузаконеним перепланування;

• якщо квартира здана в оренду третій особі і підтвердженням того є укладений договір оренди;

• від імені продавців буде підписувати договір купівлі-продажу довірена особа на підставі довіреності на продаж квартири.

 8. Перевірте правовстановлюючі документи на нерухомість! Для того щоб укласти договір купівлі-продажу нерухомості необхідно перевірити правовстановлюючі документи на квартиру, зібрати необхідний пакет додаткових документів і перевірити особистості продавців. Зробити це краще за допомогою юриста. Ваш юрист проведе цю процедуру спільно з продавцями або за дорученням від них. Якщо продавці на це не йдуть, не погоджуйтеся на операцію!

Право власності на квартиру (або її частина) підтверджується наступними правовстановлюючими документами:

• Договір купівлі-продажу

• Договір дарування

• Договір довічного утримання

• Свідоцтво про право власності на житло (при приватизації)

• Свідоцтво про право власності на житло в житлово-будівельному кооперативі

• Свідоцтво про право на спадщину за заповітом

• Свідоцтво про право на спадщину за законом

• Свідоцтво про придбання майна з публічних торгів

• Копія рішення суду, що вступило в законну силу

• Свідоцтво про право власності на частку в спільному сумісному майні подружжя

  9. Вважаємо за необхідне попередити покупців, що іноді на ринок житла надходять квартири, чиї власники померли, і передбачувані спадкоємці починають продавати квартири, не чекаючи закінчення шести місяців з дня смерті спадкодавця і оформлення своїх прав на спадщину. Купівля-продаж такої квартири не може бути посвідчена до оформлення свідоцтва про право на спадщину.

Так що, якщо квартира Вам підходить, можете чекати, поки настане термін введення в права на спадщину, але краще утриматися від передачі передбачуваним власникам задатку за квартиру, яка ще не є їх власністю. Вони можуть щиро помилятися щодо своїх прав на спадщину, власниками квартири можуть виявитися зовсім інші особи, завдаток може бути витрачений, і його повернення створить обом сторонам зірваної угоди проблеми.

 

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Результати опитування

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь